Springworks do të shtojë 500,000 metra katrorë serë bujqësore hidroponike

Lisbonë, Maine - Springworks, ferma më e madhe dhe e parë e certifikuar organike anhydrous në New England, njoftoi sot planet për të shtuar 500,000 metra katrorë hapësirë ​​serre.
Zgjerimi në shkallë të gjerë do të vazhdojë t'u shërbejë klientëve më të mëdhenj të Maine Farms, Whole Foods Supermarket dhe Hannaford Supermarket, si dhe restorante të shumta lokale, dyqane dhe dyqane të tjera.Këto fabrika do të furnizojnë Springworks me marule të freskëta organike të certifikuara.
Sera e parë prej 40,000 metrash katrorë do të vihet në përdorim në maj 2021, e cila do të trefishojë prodhimin vjetor të kompanisë të Bibb, marule rome, marule, salcë sallate dhe produkte të tjera, dhe mijëra paund tilapia., E cila është jetike për procesin e rritjes së akuaponikës së Springworks.
Themeluesi i Springworks, 26-vjeçari Trevor Kenkel, themeloi fermën në vitin 2014 në moshën 19-vjeçare dhe ai ia atribuon pjesën më të madhe të rritjes së sotme rritjes së porosive nga supermarketet në përgjigje të COVID-19.
Pandemia ka shkaktuar shumë dëme në dyqanet ushqimore dhe blerësit që i mbështesin ato.Vonesat e transportit nga furnizuesit e Bregut Perëndimor po i detyrojnë blerësit e supermarketeve të kërkojnë burime lokale dhe rajonale për një shumëllojshmëri ushqimesh të sigurta, ushqyese dhe të qëndrueshme.Në Springworks, qasja jonë me qendër ekosistemin ofron shërbime në të gjitha aspektet.Kjo metodë përdor 90% më pak ujë se metodat e tjera, nuk përdor pesticide sintetike dhe na lejon të prodhojmë perime jeshile të shijshme dhe të freskëta gjatë gjithë vitit.Dhe peshku."tha Kenkel.
Kur pandemia u bë e njohur në vitin 2020, Whole Foods bleu Springworks për të ruajtur/raftuar produkte marule të lirshme për të përmbushur kërkesën e madhe për marule organike nga konsumatorët në verilindje.Shumë dyqane ushqimore kanë përjetuar paqëndrueshmërinë e furnizuesve të Bregut Perëndimor për shkak të vonesave të transportit dhe çështjeve të tjera të furnizimit dhe dërgesës ndërkufitare.
Hannaford zgjeroi shpërndarjen e maruleve Springworks nga New England në dyqanet në zonën e Nju Jorkut.Hannaford filloi të dërgonte marule Springworks në disa dyqane në Maine në 2017, kur zinxhiri po kërkonte zëvendësues lokalë marule në Kaliforni, Arizona dhe Meksikë.
Brenda dy viteve, shërbimi dhe cilësia e Springworks frymëzoi Hannaford për të zgjeruar shpërndarjen e saj në të gjitha dyqanet në Maine.Për më tepër, kur pandemia e gripit dhe kërkesa e konsumatorëve u rritën, Hannaford shtoi Springworks në dyqanin e saj në Nju Jork.
Mark Jewell, menaxheri i kategorisë së produkteve bujqësore të Hannaford, tha: “Springworks do të kontrollojë me kujdes çdo kuti kur plotëson nevojat tona për furnizim me marule dhe kur arrin zero mbetje ushqimore.Duke filluar me qasjen e saj të simbiozës peshk-perime, ne do të rritemi prodhime të freskëta më të gjelbra, më ushqyese." "Cilësia dhe origjinaliteti i tyre i qëndrueshëm gjithashtu na lanë një përshtypje të thellë.Këta faktorë, së bashku me praktikat e tyre të shkëlqyera të sigurisë ushqimore, disponueshmërinë gjatë gjithë vitit dhe afërsinë me qendrën tonë të shpërndarjes, na bënë të zgjedhim Springworks Në vend që të zgjedhim produktet e kultivuara në terren që dërgohen në të gjithë vendin, bëhet më e lehtë."
Përveç produkteve që përfshijnë marule Organic Baby Green Romaine të Springworks, Hannaford zëvendësoi gjithashtu marulen e tyre ekzistuese me gjethe jeshile organike me markën Springworks, e cila mund të prodhojë sasinë e duhur të marules krokante për një sallatë të vetme ose smoothie.
Kenkel dhe nënpresidenti i motrës së tij Sierra Kenkel kanë qenë aty që nga fillimi.Ai ka hulumtuar dhe zhvilluar varietete të reja që do të plotësojnë nevojat e biznesit të shitësve me pakicë dhe do të plotësojnë stilin e jetës dhe nevojat ushqyese të konsumatorëve.
"Konsumatorët që vlerësojnë cilësinë dhe transparencën po kërkojnë nga supermarketet produkte organike nga prodhuesit vendas të ushqimit," tha Sierra, e cila është përgjegjëse për shitjet dhe marketingun e Springworks.
"Nga farat te shitjet, ne po punojmë shumë për të ofruar marulen më të freskët dhe më të shijshme që presin dyqanet si Whole Foods dhe Hannaford, dhe atë që meritojnë klientët e tyre. Ne presim me padurim të dialogojmë me zinxhirët e tjerë të mëdhenj të supermarketeve në verilindje, sepse ne sera e re do të rrisë më tej aftësinë tonë për të rritur marule organike të shijshme, ushqyese dhe të certifikuara - dhe të drejtat gjatë gjithë vitit për të operuar perime dhe barishte të veçanta jeshile në të ardhmen. Në Maine."
Springworks u themelua në vitin 2014 nga CEO Trevor Kenkel kur ai ishte vetëm 19 vjeç.Ai ishte një kultivues i serave hidroponike në Lisbonë, Maine, duke prodhuar marule organike dhe tilapia të certifikuara gjatë gjithë vitit.Simbioza peshk-perime është një lloj bujqësie që promovon marrëdhëniet natyrore simbiotike midis bimëve dhe peshqve.Krahasuar me bujqësinë e bazuar në tokë, sistemi hidroponik Springworks përdor 90-95% më pak ujë dhe sistemi i pronarit të kompanisë ka një rendiment për hektar që është 20 herë më i lartë se ai i fermave tradicionale.
Simbioza e peshkut dhe perimeve është një teknikë e mbarështimit në të cilën peshqit dhe bimët mbështesin rritjen e njëri-tjetrit në një sistem të mbyllur.Uji i pasur me lëndë ushqyese i marrë nga kultivimi i peshkut derdhet në shtratin e rritjes për të ushqyer bimët.Këto bimë pastrojnë ujin dhe më pas ia kthejnë peshkut.Ndryshe nga sistemet e tjera (përfshirë hidroponinë), nuk kërkohen kimikate.Pavarësisht nga avantazhet e shumta të hidroponisë, ka vetëm disa serra komerciale hidroponike në Shtetet e Bashkuara.


Koha e postimit: Prill-20-2021

Lini Mesazhin Tuaj

Shkruani mesazhin tuaj këtu dhe na dërgoni