Springworks ќе додаде 500.000 квадратни метри хидропонска земјоделска стаклена градина

Лисабон, Мејн - Спрингворкс, најголемата и прва сертифицирана органска безводна фарма во Нова Англија, денес ги објави плановите за додавање на 500.000 квадратни метри простор за стаклена градина.
Големото проширување ќе продолжи да им служи на најголемите клиенти на Мејн Фармс, Супермаркетот Whole Foods и Супермаркетот Ханафорд, како и бројни локални ресторани, продавници и други продавници.Овие фабрики ќе го снабдуваат Springworks со сертифицирана свежа органска зелена салата.
Првата стаклена градина од 40.000 квадратни метри ќе биде пуштена во употреба во мај 2021 година, со што тројно ќе се зголеми годишното производство на компанијата од Bibb, ромска зелена салата, зелена салата, прелив за салата и други производи, како и илјадници фунти тилапија., Што е од витално значење за процесот на раст на аквапониката на Springworks.
Основачот на Springworks, 26-годишниот Тревор Кенкел, ја основал фармата во 2014 година на 19-годишна возраст, а најголемиот дел од денешниот раст го припишува на зголемените нарачки од супермаркетите како одговор на СОВИД-19.
Пандемијата им нанесе голема штета на продавниците за храна и на купувачите кои ги поддржуваат.Одложувањата на испораката од добавувачите на Западниот брег ги принудуваат купувачите на супермаркети да бараат локални и регионални извори за разновидна безбедна, хранлива и одржлива храна.Во Springworks, нашиот екосистем-центричен пристап обезбедува услуги од сите аспекти.Овој метод користи 90% помалку вода од другите методи, не користи синтетички пестициди и ни овозможува да произведуваме вкусен, свеж зелен зеленчук во текот на целата година.И риба.“, рече Кенкел.
Кога пандемијата стана популарна во 2020 година, Whole Foods го купи Springworks за складирање/полица на неврзани производи од зелена салата за да ја задоволи огромната побарувачка за органска зелена салата од потрошувачите во североисточниот дел.Многу продавници за храна доживеаја нестабилност на добавувачите на Западниот брег поради доцнење на испораката и други проблеми со прекуграничното снабдување и испорака.
Ханафорд ја прошири дистрибуцијата на зелената салата Springworks од Нова Англија до продавниците во областа Њујорк.Ханафорд започна да испорачува зелена салата Springworks во неколку продавници во Мејн во 2017 година, кога синџирот бараше локални замени за зелена салата во Калифорнија, Аризона и Мексико.
Во рок од две години, услугата и квалитетот на Springworks го инспирираа Ханафорд да ја прошири својата дистрибуција во сите продавници во Мејн.Покрај тоа, кога пандемијата на грип и побарувачката на потрошувачите пораснаа, Ханафорд го додаде Springworks во својата продавница во Њујорк.
Марк Џевел, менаџер на категоријата земјоделски производи на Ханафорд, рече: „Springworks внимателно ќе ја провери секоја кутија кога ќе ги задоволи нашите потреби за снабдување со зелена салата и ќе постигне нула отпад од храна.Почнувајќи со пристапот на симбиоза на риба-зеленчук, ќе растеме позелени, похранливи Свежи производи.“ „Нивниот постојан квалитет и оригиналност ни оставија и длабок впечаток.Овие фактори, заедно со нивните одлични практики за безбедност на храната, достапноста во текот на целата година и близината до нашиот дистрибутивен центар, нè натераа да избереме Springworks Наместо да избираме производи кои се одгледуваат на терен што се испраќаат низ целата земја, станува полесно“.
Покрај производите, вклучително и Organic Baby Green Romaine зелена салата од Springworks, Ханафорд, исто така, ја замени нивната постоечка зелена зелена салата со органски лист со брендот Springworks, кој може да произведе вистинска количина на крцкава зелена салата за една салата или смути.
Потпретседателот на Кенкел и неговата сестра Сиера Кенкел постојат од самиот почеток.Тој истражуваше и развиваше нови сорти кои ќе ги задоволат деловните потреби на трговците на мало и ќе ги задоволат потребите за животниот стил и исхраната на потрошувачите.
„Потрошувачите кои го ценат квалитетот и транспарентноста бараат од супермаркетите органски производи од локалните производители на храна“, рече Сиера, која е задолжена за продажба и маркетинг на Springworks.
„Од семиња до продажба, работиме напорно за да ја обезбедиме најсвежата и највкусната зелена салата што ја очекуваат продавниците како Whole Foods и Hannaford, и она што го заслужуваат нивните клиенти. Со нетрпение очекуваме да разговараме со другите големи синџири супермаркети на североистокот бидејќи новата стаклена градина дополнително ќе ја подобри нашата способност да одгледуваме вкусна, хранлива и сертифицирана органска зелена салата - и правата во текот на целата година да работиме со специјални зелени зеленчуци и билки во иднина. Во Мејн."
Springworks е основана во 2014 година од страна на извршниот директор Тревор Кенкел кога имал само 19 години.Тој беше одгледувач на хидропони оранжерии во Лисабон, Мејн, кој произведуваше сертифицирана органска зелена салата и тилапија во текот на целата година.Симбиозата риба-зеленчук е еден вид земјоделство што ја промовира природната симбиотска врска помеѓу растенијата и рибите.Во споредба со земјоделството засновано на почва, хидропонскиот систем Springworks користи 90-95% помалку вода, а комерцијалниот систем на компанијата има принос по хектар кој е 20 пати поголем од оној на традиционалните фарми.
Симбиозата на рибите и зеленчукот е техника на размножување во која рибите и растенијата го поддржуваат меѓусебниот раст во затворен систем.Водата богата со хранливи материи добиена од одгледувањето риби се пумпа во креветот за раст за да ги нахрани растенијата.Овие растенија за возврат ја чистат водата и потоа ја враќаат на рибата.За разлика од другите системи (вклучувајќи хидропоника), не се потребни хемикалии.И покрај многуте предности на хидропониката, постојат само неколку комерцијални хидропониски оранжерии во САД.


Време на објавување: Април-20-2021

Оставете ја вашата порака

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја